FLOATING a sport
odplavuje kyselinu mléčnou ze svalů, uvolňuje svalové napětí, urychluje rekonvalescenci po zranění, snižuje únavu a zlepšuje koncentraci.
Ať už trénujete na důležitý závod nebo se jen snažíte udržovat v dobré kondici, floating vám může pomoct dosáhnout těch nejlepších sportovních výsledků.
Ve floatingové vaně je vysoce koncentrovaný roztok epsomské soli, což je sloučenina hořčíku a síranu. Oba minerály mají zásadní vliv na fyzické i psychické zdraví. Hořčík například snižuje otoky a záněty, snižuje svalové napětí a nervový systém a pomáhá produkovat hormon zodpovědný za pocit štěstí - serotonin. Sírany zase zlepšují vstřebávání živin do těla a naopak pomáhají vyplavovat toxiny a také zmírňují migrény.
Skvělé sportovní výsledky nezávisí pouze na fyzické síle, ale mentální schopnosti jako odhodlanost, vytrvalost a koncentrace jsou stejně (a někdy možní i více) důležité. Unikátní konstrukce floatingové vany vytváří prostředí, kde se tělo i hlava dostává do zrelaxovaného stavu mnohonásobně rychleji, než kdekoliv jinde. Snižuje se krevní tlak a hladina stresvého hormonu kortizolu, mozek nerušený vnějšími podněty je schopen hlubší koncentrace např. na metodu vizualizace, tedy na mentální nácvik překonávání překážek a dosahování vytyčených cílů.
V 80. letech se vliv floatingu začal zkoumat i u profesionálních sportovců. Na základě předcházejicích pozitivních výsledků u jedinců testovaných v klinickém prostředí, začali vědci spekulovat o vlivu floatingu na jedince s dobrou či velmi dobrou fyzickou kondicí. Výsledky jejich zkoumání byly doslova převratné. Ukázaly například výrazné zlepšení u hráčů tenisu, kteří se dostali do fáze stagnace a i přes navyšování tréninkových dávek nedosahovali zlepšení. U těchto sportovců se výkon začal zvyšovat téměř okamžitě po začlenění floatingu do tréninkového plánu (McAleney, 1987).
Vrcholoví sportovci, kteří využívali floating během závodní sezony a dařilo se jim během koupele usnout, referovali menší svalové bolesti a lepší psychický stav (Driller, 2016). Také sportovci používající metodu vizualizace pro dosahování lepších sportovních výsledků zaznamenali větší efekt, když metodu praktikovali ve floatingu o proti jiným místům (Suedfeld, 1990).
McAleney, P.J., Effects of Floatation restricted Environmental Stimulation on Intercollegiate Tennis Performance, Perceptual and Motor Skills, 1990.
Driller, M., Flotation REST and napping od mood state and muscle soreness in elite athletes:A novel recovery strategy?, Performance Enhancement and Health, August 2016
Suedfeld, P., Flotation REST and Imaginary in the Improvement of Athletic Performance, Journal of Sport and Exercise Psychology, 12, 82-85, 1990.